
Jak wszem i wobec wiadomo Dolny Śląsk słynie z ilości i różnorodności leczniczych kurortów, wśród nich wymienić można choćby Świeradów Zdrój.
Dolny Śląsk to wręcz uzdrowiskowe zagłębie na mapie Polski. W dolnośląskich uzdrowiskach leczy się bardzo dużo schorzeń, począwszy od dolegliwości kostnych a skończywszy na drogach oddechowych.
Ale miejsca takie, choć ważne dla pacjentów przyciągają także całkiem spore tłumy zwykłych śmiertelników żądnych tego niesamowitego klimatu, podsyconego nutką romantyzmu i tej uzdrowiskowej tajemniczości. W chwili obecnej to właśnie w kierunku turystyki powszechnej rozwijają się polskie kurorty, starając się o to, aby nie zostać zapomnianymi i podupadłymi miejscówkami.
Takim właśnie uzdrowiskiem z potencjałem jest dolnośląski Świeradów Zdrój. Miejsce z tradycjami, z duszą i przepięknymi historycznymi budynkami nadającymi mu cech niezwykle pozytywnych.

Uzdrowisko Świeradów Zdrój położone jest w południowo – zachodniej części województwa Dolnośląskiego. Dojazd z Wrocławia jest dość dogodny i zajmuje jadąc samochodem nieco ponad dwie godziny. Destynacja zatem idealna na weekendowy odpoczynek. Do Świeradowa Zdroju można także dojechać komunikacją miejską. Połączeniem kolejowym do Jeleniej Góry a stamtąd linią autobusową prosto do Świeradowa. Opcja ta jest jednakże o wiele bardziej czasochłonna i wymagająca nieco synchronizacji czasowej.
My korzystamy dlatego ze wspomnianej wcześniej opcji samochodowej. Szybko, łatwo i bez stresu.

Świeradów Zdrój – co zobaczyć?
Dom Zdrojowy
To budowla niezwykła, jest bez wątpienia symbolem miasta i najbardziej rozpoznawalnym jego punktem. Wieża zegarowa sięga nieba na wysokości 46 metrów i dumnie góruje nad Świeradowem. Warto dodać, iż w piwnicach Domu Zdrojowego znajduje się obecnie Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego.


Najważniejszym i architektonicznie najpiękniejszym elementem Domu Zdrojowego jest Hala Spacerowa. Jest ona najdłuższą wśród dolnośląskich uzdrowisk i rozpościera swe wdzięki na 80 metrach długości 🙂 Jej konstrukcja to majstersztyk architektury drewnianej. Do budowy Hali Spacerowej wykorzystane zostało drewno modrzewiowe a motywem przewodnim zdobień jest tematyka roślinna. Fundatorami obiektu była rodzina Schaffgotschów i to właśnie jej herb można odnaleźć nad halową sceną.

Spacerując po halowych włościach napotkamy przytulne kawiarenki, malutkie sklepiki oferujące pamiątki oraz wyroby ze srebra i bursztynu. Turyści i kuracjusze mają także możliwość spróbowania tutejszej wody leczniczej -szczawy radonowo-żelaziste. Czy smakuje dobrze? NIE, ale ze względu na jej właściwości warto przemóc się choć do jednej szklaneczki!



Hala Spacerowa wykorzystywana jest także do organizacji lokalnych występów koncertowych. Z atrakcji tego typu korzystają zarówno przyjezdni jak i mieszkańcy miasta. Koncerty są przeróżne, począwszy od muzyki klasycznej a skończywszy na śpiewach operowych lub występach kabaretowych. Także i ceny nie są wygórowane, więc w zasadzie na każdą kieszeń i gust.

Świeradów Zdrój – co zobaczyć?
Park Zdrojowy
Jak na klasyczne uzdrowisko przystało, również i Świeradów Zdrój ma swój Park Zdrojowy. Pięknie zagospodarowany i zaprojektowany przez Karla Grossera jest miejscem gdzie każdy odwiedzający znajdzie spokój i chwilę wytchnienia. To także miejsce spotkań dla rodzin z dziećmi, bowiem Park Zdrojowy oferuje najmłodszym sporo przyjaznych miejscówek do dobrej zabawy. Uzdrowiskowy park to także miejsce często wykorzystywane na romantyczne i ciekawe sesje zdjęciowe.

Deptak w Świeradowie Zdroju
U schyłku Parku Zdrojowego zaczyna się miejski deptak, który częściowo jest także częścią parku. Znajdziemy tutaj wiele atrakcji, zarówno tych uzdrowiskowych jak i klasycznych, komercyjnych.

Deptak kilka lat temu został całkowicie wyremontowany i tym samym też wyłączony z ruchu drogowego. Decyzja taka z pewnością wniosła wiele dobrego. Nie jeżdżą tu samochody zatem spacerowicze mogą czuć się bezpiecznie i skupić się na tym co tu i teraz.

Na deptaku znajdują się także słynne świeradowskie poidełka z wodą z figurkami kobiety i mężczyzny w charakterystycznych XIX wiecznych strojach mieszczańskich.


Woda zaczerpnięta z ” damskiego” źródełka ma podobno właściwości antymigrenowe, zatem wszyscy cierpiący na tą przypadłość koniecznie powinni odwiedzić świeradowski deptak i pić, pić i jeszcze raz pić.


Źródełko „męskie” jak sugeruje jego nazwa jest przede wszystkim darem niebios dla panów. To właśnie po wypiciu tejże cudownej wody, panowie otrzymają zastrzyk sił witalnych, zatem nie sposób przejść obok. Szukamy buteleczek i tankujemy do pełna.
Świeradowski deptak to także jeszcze jedna i chyba najważniejsza atrakcja tej części miasta. O co chodzi? Oczywiście o słynną fontannę z żabkami. Ktoś zapyta ale co mają żaby wspólnego z miastem zdrojowym???
Otóż mają:) I to całkiem sporo. To właśnie dzięki żabie miasto stało się uzdrowiskiem, a wszystko zaczęło się tak…
Spacerując tutejszymi uliczkami pewien lekarz z Berlina zatrzymał się zaciekawiony niebywałym w jego opinii znaleziskiem. Niedaleko bijącego źródełka znalazł martwą żabę, i nie byłaby to jakaś nadzwyczajna rzecz, gdyby owa żaba, zważywszy na swój stan nie trzymała się całkiem nieźle 😛 Co mocno zastanowiło doktora, to bardzo powolny rozkład żabiego truchełka. Przeszła mu wówczas przez głowę myśl aby zbadać tutejsze wody. I to był strzał w dziesiątkę. Lokalne strumyki okazały się być wodami o charakterze leczniczym. I tak oto Świeradów Zdrój swoją uzdrowiskowość zawdzięcza biednej, niczego już nieświadomej…martwej żabce.
Przy fontannie przysiadły sobie więc 4 żabki. Każda z nich odpowiada za inna sferę życia i pragnień ludzkich. Nam spodobała się żabka na pieniądze 😛 Do wyboru są jeszcze żabki na miłość, zdrowie i szczęście.
Którą wybieracie Kochani???


Świeradów Zdrój – co zobaczyć?
Świeradowska gondola
Bardzo ciekawą i nowoczesną atrakcją, która najbardziej sprawdza się mimo wszystko w okresie zimowym jest gondolowa kolejka górska. Jest to jedna z najnowocześniejszych tego typu kolejek linowych w Polsce. Czas przejazdu to 8 minut. Przeniesiemy się wówczas na Stóg Izerski, gdzie na wysokości 1060 metrów znajduje się górna stacja tej kolejki. Naszym zdaniem Gondola powinna być jednym z obowiązkowych punktów wśród świeradowskich atrakcji. Tutaj frajdę będą mieli i mali i duzi.
SKY WLAK
Sky Walk to najnowsza atrakcja Świeradowa Zdroju. Została oddana do użytku w czerwcu 2021 roku.
Czymże jednak jest ten Sky Walk?

Jest to nic innego jak finezyjnie zbudowana wieża widokowa. Ciekawą kwestią jest jej konstrukcja metalowo – drewniana. Na szczyt wieży wznoszącej się 62 metry ponad ziemią wejdziemy łagodnie pnącą się pod górę drewnianą kładką o długości 850 metrów. Nudzić się tutaj nie da, bowiem po drodze czeka na odwiedzających wiele atrakcji, zarówno o charakterze edukacyjnym jak i takich, które mogą ostro podnieść adrenalinę. Na samym szczycie znajduje się także szklany taras widokowy oraz plac siatkowy, na który wszyscy odważni mogą wejść i podziwiać to co na dole. Dla „leniwych” jest też wspaniała opcja dostania się na dół. Zamiast schodzić kładką, która zaprowadziła nas na górę, można zjechać w kilka sekund w dół 105 metrową zjeżdżalnią. I jak tu nie skorzystać z takich atrakcji? My sobie nie odpuściliśmy i nie żałujemy 🙂
Wszystkie aktualne informacje odnośnie ceny biletów i godzin otwarcia znajdziecie tutaj https://www.visitskywalk.today.



Jak na uzdrowisko, które nie jest największe Świeradów radzi sobie bardzo dobrze. Widać tutaj starania o turystę i rozwój atrakcji miejskich, co niewątpliwie przyciąga do miasta. My odnieśliśmy bardzo pozytywne wrażenie i jeśli nadarzy się kolejna okazja bardzo chętnie wrócimy do tego miejsca.

Świeradów to także idealna baza wypadowa w okoliczne Góry Izerskie. Niedaleko ulokowany jest także jeden z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska – zamek Czocha ale to już temat na następny post.
Jeśli lubicie takie miejsca, zajrzyjcie także na nasz wpis z kolejnego uzdrowiska:
Jeśli podobał się Wam wpis zostawcie po sobie jakiś mały ślad w formie komentarza lub polubienia nas na facebooku TakeaBreakePD albo Instagramie takeabreakpd.
Do przeczytania w kolejnym wpisie!
xoxo